5 osvědčených návodů, jak se starat o ORCHIDEJ

Na světe existuje mnoho druhů orchidejí a některé dokonce rostou i u nás v ČR. Když si pořídíte domů orchidej, je dobré si o ní zjistit základní informace. Nejdůležitější však je co nejvíce napodobit přirozené podmínky z jejich původního domova.

Zdá se Vám, že si stále nevíte rady, jak se starat o orchidej nebo jak často zalévat orchidej? Není to tak těžké, jak se na první pohled může zdát! Stačí pouze dodržovat pár jednoduchých zásad a péče o orchidej se Vám bude zdát jako brnkačka.

Jak se starat o orchidej a jak často ji zalévat?

Nejste si jistí, jak zalévat orchidej? Orchideje zalévejte ponořením květináče do kýblu s odstátou vodou (nejlépe dešťovou) pokojové teploty. Orchideje nesmí stát ve vodě nebo být neustále v mokrém a vlhkém substrátu. Než orchidej znovu zalijete, vyzkoušejte, jestli je substrát už suchý. Obecně se doporučuje zalévat jednou za dva týdny. V zimě stačí i jednou měsíčně. Dlouhé sucho však také není vhodné, protože rostlina vysychá.

V zimě rostliny jednou měsíčně osprchujte vlažnou vodou. V létě mají orchideje rády být chvíli na dešti. Z listů se jim smyje prach a rostlina může dýchat.

Nejlepším tipem, jak se starat o orchidej, je jejich rosení pomocí rozprašovače. Rostliny alespoň jednou denně rosíme. Do vody v rozprašovači můžeme také přidat pár kapek hnojiva na orchideje. Pokud máte doma příliš suchý vzduch, pomůže například postavit květináče na větší tác zasypaný kamínky či třeba keramzitem a zalít vodou. Z vodní hladiny se odpařuje vlhkost, ale spodní otvory květináče jsou podložené, takže nestojí ve vodě.

jak zalévat orchidej

Teplo a světlo

Denní teploty mezi 22–27 °C a v noci kolem 18 °C jsou pro orchideje ideální. Krátkodobý výkyv teploty přežijí, ale dlouhodobě jim škodí stejně jako letní polední horka. Většina orchidejí má ráda světlo, ale nemá ráda přímé sluneční paprsky. Sluníčko listy často spálí. Proto je nejlépe umístěte na východní parapet nebo na stůl kousek od okna.

Sázení a přesazování orchidejí

Dalším důležitým tipem, jak se starat o orchidej, je správné přesazování rostlin. Doporučujeme orchideje přesazovat, až když rostliny prorostou kořenový bal, a než orchidej přesadíte, věnujte pozornost substrátu. Den před přesazováním zalijte nový substrát vroucí vodou, čímž zničíte zárodky chorob a škůdců. Nechte substrát ve vodě, dokud ho nepoužijete.

Orchidej opatrně vyjměte z původního květináče, abyste nepoškodili kořeny. Kořeny důkladně očistěte a omyjte pod tekoucí vodou. Čistými zahradnickými nůžkami odstraňte nahnilé a vyschlé kořeny a listy, rány zasypte skořicí nebo aktivním uhlím.

Na dno nového květináče dejte vrstvu hrubého štěrku. Pokud je důvodem přesazování starý substrát, můžete rostlinu zasadit do původního květináče. Kořeny rostliny vložte do květináče a opatrně obsypejte substrátem. Je lepší požívat průhledné květináče a obaly pro epifytické druhy orchidejí (se zelenými silnými kořeny), aby se ke kořenům dostalo světlo.

Zásady při hnojení orchidejí

Dalším důležitým tipem, jak se starat o orchidej, je jejich pravidelné hnojení. Orchideje ze substrátu získávají jen minimum živin, proto je potřeba je přihnojovat.

Hnojit můžete tyčinkami nebo tekutým hnojivem. Tyčinky s hnojivem zapíchnuté do substrátu uvolňují živiny postupně. Tekuté hnojivo lze aplikovat se zálivkou nebo postřikem na listy.

Vždy pamatujte na to, že příliš mnoho hnojiva rostlinu zničí. Z tohoto důvodu je hnojte jednou za měsíc a pouze během aktivního růstu. V zimě a po přesazení dopřejte květinám klid na regeneraci. Kvetoucím rostlinám hnojení také moc nesvědčí.

jak se starat o orchidej

Nemoci a škůdci orchidejí

Pro dodržování péče o orchidej také pravidelně kontrolujte vzhled listů a zda se na rostlinách neobjevují škůdci. Rostliny totiž komunikují prostřednictvím listů. Tímto způsobem ukazují, jestli se jim u nás líbí anebo naopak, že něco postrádají. Zdá se vám péče o orchidej složitá? Stačí kontrolovat její listy a mnoho se toho o rostlině dozvíte.

  • Tmavozelené listy, málo listů nebo kožovité listy signalizují málo světla. Orchidej přesuňte blíže k oknu na východní nebo západní stranu nebo ji přisvětlujte.
  • Žluté listy při jinak zdravé rostlině znamenají přirozené odumírání. Namísto nich rostlina nasadí listy nové.
  • Vrásčité listy, jakož i stříbrošedé kořeny jsou znakem nedostatečné závlahy. Rostlinu dobře zalijte, avšak to zase nepřežeňte!
  • Žluté listy s červenými tečkami, světle zelené až žluté listy, měkké a ochablé listy, listy bílé nebo se žlutými suchými fleky upozorňují na příliš silné slunce nejčastěji na jižní straně. Poškozené listy odstřihněte po zdravou část a rostlinu přemístěte na místo s rozptýleným světlem.
  • Tlusté pseudohlízy si říkají o pěstování na hrubých kusech kůry nebo lávové horniny a šetrné zalévání.
  • Rostliny, které pseudohlízy netvoří, ale měly by, potřebují více vody. Zavlažujte je tedy častěji nebo je přesaďte do substrátu s mechem či kokosovým vláknem.

Jestliže se na rostlinách objeví škůdci ihned zakročte a snažte se je z rostliny odstranit. Zkontrolujte obě strany listů i květní stvoly. Mezi nejčastější škůdce orchidejí patří červci (štítenky puklice), svilušky a mšice.

  • Červci způsobují ztrátu přirozené barvy a deformaci rostliny. Je vhodné se proti nim bránit přípravkem určeným na červky. Na rostlině vzniká lepkavý povlak, který škůdce zahubí.
  • Sviluška je drobný pavouček a na rostlině vytváří drobné pavučinky. Vyskytují se zpravidla na spodní straně listů. Léčba je nutná postřikem proti sviluškám třikrát v pravidelných intervalech po 3 až 5 dnech.
  • Mšice napadají především listy orchidejí, kde vysávají šťávu. Přípravky proti mšicím se aplikují postřikem, a to vždy až při jejich výskytu. Zpravidla postačí jedna aplikace.
Doporučujeme

Rádi pěstujete rostliny? Vypěstujte si také svůj zázračný rýmovník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *