Proč je výhodné si vyrobit vlastní kompostér či vermikompostér? Neoddělitelnou součástí zahrady je i biologický odpad z ní. Ne vždy odpad musí být neužitečný. Odpad z naší zahrady může být velmi výživný a výhodný pro další použití. Poradíme si s ním například právě vytvořením kompostéru. V tomto článku si popíšeme, jak si vyrobit kompostér ze dřeva, ale také si výrobu vermikompostéru z boxů.
Obsah článku
Základní druhy kompostérů
Zahradní kompostér
Zahradní kompostér je konstrukce, sloužící ke zrání většího množství bioodpadu, proto se hodí např. na zahradu. Kompostováním získáme kvalitní hnojivo. Díky němu vrátíme do půdy živiny a zlepšíme její vlastnosti.
Vermikompostér
Vermikompostér je nádoba určená k domácímu kompostování kuchyňského bioodpadu pomocí speciálních žížal. Lze ji použít v domácnostech, na pracovištích nebo i ve školních třídách.
Jak vyrobit zahradní dřevěný kompostér
Materiál
- Dřevěné hranoly
- Dřevěná prkna
- Spojovací materiál (šrouby, hřebíky, tzv. L-profily)
Nářadí
- Pilka
- Metr
- Kladivo
- Šroubovák, popřípadě vrtačka
- Hrábě
Jako první krok musíme na naší zahradě vybrat vhodné místo, kam kompostér umístit. Následně místo uklidíme např. posekáme trávu či odstraníme větší kameny.
Musíme si také zvolit velikost kompostéru podle velikosti své zahrady. Zvážíme i množství svého vyprodukovaného bioodpadu. Budeme jej stavět bez dna, aby byl kompost v přímém kontaktu s půdou. Půdní organismy by tedy měli mít k volný vstup do kompostované hmoty.
Z hranolů připravíme stojky, kterým seřízneme konce do špičky, aby se dali zatlouci přímo do země. Poté si připravíme prkna na vhodnou délku, podle zvolených rozměrů kompostéru.
Teď přichází na řadu sestavit dřevo v jeden celek. K hranolům připevníme prkna. Mezi prkny necháváme alespoň centimetrový rozestup, aby kompost mohl větrat a proces rozkladu tak probíhal rychleji.
Když máme hotovou jednu část (dva hranoly a na ně přivrtaná prkna), tak to stejné ještě jednou zopakujeme. Poté tyto dvě části spojíme k sobě dalšími prkny. Ve výsledku bychom měli mít takovou ohrádku. Jednoduchý kompostér máme hotový a směle můžeme začít s kompostováním.
TIP: Jednodušší alternativou na vybudování zahradního kompostéru je použití palet, kde už máme základ hotový a jen palety spojíme k sobě, díky čemuž vytvoříme ohrádku.
Jak vyrobit vermikompostér
Hotový vyrobený vermikompostér vypadá velmi jednoduše. Skládá se ze tří víkem opatřených kyblíků nebo boxů postavených na sobě.
Vnitřky boxů jsou navzájem propojeny. Vrchní dva boxy mají děrované dno a spodní dva víko. Ve středové části pak probíhá životaplný proces, protože právě do něj vložíme natrhaný papír a svoji první násadu žížal jako základ vermikompostéru. Do středového kbelíku proto také přikrmujeme, tedy v podstatě odkládáme biologický odpad z kuchyně, použité čajové sáčky, občas i kousek kartonu. Odpad živočišného půdou do vermikompostéru nepatří.
Do spodního boxu odkapává tekutá část žížalí výroby, mezi lidmi se jí říká žížalí čaj. Vrchní box je v podstatě záložní. Použijeme ho až ve chvíli, kdy bude středový box plný a my budeme muset začít odkládat odpad do horní nádoby. Žížaly si dírkami do dalšího patra přelezou za potravou samy. Jakmile budeme mít v horní nádobě cca dva až tři centimetry černého kompostu (žížaly budou už určitě přelezené do horního boxu), můžeme středový box s kompostem odebrat a jeho obsah využít.
Budeme potřebovat:
- 3 kyblíky nebo boxy
- Vrtačka
- Ostrý nůž nebo nůžky
- Kalifornské žížaly
- Natrhaný papír
- Spoustu domácího bioodpadu
Při výrobě začněme spodním boxem, do víka vyřízneme velký kulatý/hranatý otvor. Tím vytvoříme rám spodního víka. Pomocí tmelu ho přilepíme na dno dalšího kbelíku v pořadí. Tmel také spoj zaizoluje, aby vlhkost z vermikompostéru nešla ven.
Pak dno prostředního boxu pomocí vrtačky opatříte otvory, kterými bude protékat žížalí čaj do spodního boxu. Podle potřeby pak budeme tuto tekutinu odlévat a můžeme ji použít jako tekuté hnojivo např. na zalévání květin.
Pak úplně stejně postupujeme při spojování víka prostřední nádoby a dna vrchního boxu. Důležité je zajistit přívod vzduchu z horní nádoby. Pak už stačí u proděravět víko a máme hotovo. Už jen stačí to žížalkám hezky vybavit a nakrmit je.
Zkuste si vyrobit také svůj vyvýšený záhon.
-
Jak doplnit bílkoviny bez tuku? Kde je najít a jak je zařadit
Jak doplnit bílkoviny bez tuku je otázka, kterou si klade čím dál více lidí. Dozvíte se, jak zařadit bílkoviny bez tuku do každodenní stravy.
-
Citáty o lidech: 36 hlubokých, vtipných i milých citátů
Citáty o lidech jsou skvělým způsobem, jak se podívat na lidskou povahu z různých úhlů pohledu. V článku se dozvíte různé druhy citátů o lidech.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: Kdy vzniká a rizika
Akrylamidy jsou chemická látka, která vzniká při vysokoteplotním zpracování potravin. Dozvíte se, co jsou akrylamidy a jak vzniká v potravinách.
Markéta Soukalová je studentka architektury se zájmem o literaturu a umění. Ve svém volném čase ráda čte knihy a snaží se zdokonalovat ve svém vlastním psaní. Copywritingem se zabývá druhým rokem a psaní se stalo jejím koníčkem.
Dobrý den, jaký průměr vrtáku pro díry použít?
Dobrý den, pro vyvrtání děr pro vytvoření odtoku je vhodné použít vrták o průměru 6mm. Přejeme úspěšnou výrobu!