Jak poznat, že máte atopický ekzém? Podívali jste se jednoho dne do zrcadla a zjistili, že máte na pokožce zvláštně svědící flíčky? Tímto to většinou všechno začíná. Ať už tuto nemoc zjistíte u Vás nebo u vašich dětí, nikdy to není radostné. Koloběh starostí a pokusů začíná. My vám však zkusíme pomoci boj s ekzémem vyhrát anebo minimálně projevy ekzému zklidnit. V tomto článku se dozvíte odpovědi na otázky jak rozpoznat atopický ekzém, co pomáhá na atopický ekzém a také jak vyléčit ekzém.
Obsah článku
Co je atopický ekzém?
Nejběžnějším zánětlivým kožním onemocněním je právě atopický ekzém. Výskyt této nemoci začal celosvětově velmi stoupat. Možná to je různými novými alergeny, ale také narůstajícím stresem. Důležité je toto onemocněni správně rozpoznat a začít léčit. V mírnější formě ekzému je důležité zabránit jeho rozšiřovaní.
Znepříjemňuje nám život jak nepříjemným svěděním, tak po estetické stránce. Masti a krémy jsou důležitou součástí léčby. Ovšem když pominete řešeni vnitřních příčin, nebudou mít pečující přípravky dlouhodobý charakter.
Kdy se může objevit atopický ekzém?
V kojeneckém věku se často projeví až u 20 % dětí. Občas v tomto věku příznaky mohou naprosto vymizet. Někdy se stane, že se vrátí zpátky po několika letech či v dospělosti.
Riziko rozvoje prvních příznaku nemoci je do 26 let věku ještě stále docela velké (5–15 %). Ekzém se však neobjevuje pouze u lidí mladého věku. Postiženy mohou být všechny věkové kategorie.
Příznaky atopického ekzému
- Svědění
- Vysušená kůže
- Hnědošedé až červené skvrnky
- Mokvání
- Malé vystouplé hrbolky (lze rozpoznat hmatem)
- Popraskaná a šupinkatá kůže
- Oteklá a citlivá kůže vzniklá škrábáním
Projevuje ve dvou fázích a těmi jsou remise a relaps. Některé dny je vám lépe a vypadáte jako byste ekzém nikdy neměli. Pak bohužel přichází dny, kdy byste nejradši nevystrčili paty z domu a nejradši se uškrábali k smrti.
Co může způsobovat ekzém?
- změna stravy
- emocionální stres
- kontakt s domácími mazlíčky
- změny chladu a horka
- kontakt s dráždivými látkami – horká voda, změna mýdla, nové prací prostředky, cigaretový kouř, šťáva z čerstvých plodů, oblečení z umělých vláken, vlna a kožešina
- hormonální změny u žen
- alergeny
- viry, bakterie, kvasinky, plísně
Kde se může onemocnění vyskytnout?
Jak poznat atopický ekzém? Existuje více druhů ekzému a podle toho i různý výskyt. Rozeznání druhu Vám může pomoci při jeho léčbě.
Kontaktní ekzém – Suchost, začervenaní, puchýřky a popraskaní se objeví do 48 hodin. Způsobeno určitou látkou, která dráždí pokožku.
Diskoidní ekzém – Oteklé a suché skvrnky oválného nebo kruhovitého tvaru na těle.
Dyshidrotický ekzém – Drobné puchýřky na dlaních, prstech a chodidlech. Může být způsobeno určitou látkou, kožní infekcí, stresem nebo také pocením.
Seboroický ekzém – Červené skvrnky s mastnými šupinkami v oblasti nosu, obočí, uší a pokožky hlavy. Jedná se o chronické onemocnění.
Co je dobré vědět
Při tomto onemocnění není příčina jednoznačná. Pro určení léčby je důležité odhalit hlubší příčinu ekzému. Většinou musíme hledat zevnitř. Důvod výskytu je u každého jiný a jeho nalezení může mít delší trvání.
Jak vyléčit ekzém?
Asi vás zklameme, ale musíte zkoušet. Pro péči o pokožku bohužel není univerzálních rad. Důležité je pokožku řádně hydratovat a používat kosmetiku, která nedráždí plet. Čím méně chemických přísad tím lépe. Čtěte složení kosmetiky. Sice Vám bude vybírání trvat o chvíli déle, ale vetře mi, bude to stát za to. Cokoliv, co Vám pomůže zklidnit pleť, je dobré vyzkoušet.
Co je nejlepší na ekzém?
Nedoporučuje se používat nic, co obsahuje alkohol a jeho deriváty. Někdo ocení olejové báze a jiný zase krémy. Je důležité to ozkoušet. Oleje nanášejte na vlhkou pokožku. Krém na atopický ekzém je pak skvělý na ošetření a uklidnění pokožky.
V boji proti ekzému je důležité odstranění alergenu. Alergeny mohou být jak potravinové, tak i kontaktní jako je např. prací prášek.
Neméně důležitá je Vaše psychická pohoda. Doporučuje se udržovaní psychické stability. Stresové situace značně zhoršují svědění.
Markéta Soukalová je studentka architektury se zájmem o literaturu a umění. Ve svém volném čase ráda čte knihy a snaží se zdokonalovat ve svém vlastním psaní. Copywritingem se zabývá druhým rokem a psaní se stalo jejím koníčkem.