Příznivci teplého počasí již netrpělivě vyhlížejí první jarní den. Období, které naši předci s oblibou slavili, však žádný rok nepřipadá na stejný čas. Věděli jste, že každý rok začíná jaro jindy? A že jarní rovnodennost není pouze o stejně dlouhém dni a noci?
Obsah článku
Začátek jara a jarní rovnodennost
Slunce je v den rovnodennosti přesné na východě i západě. První jarní den sebou nepřináší pouze naději na slunné počasí. Ovlivňuje také rovnodennost či to, kde se zrovna Slunce nachází.
Kdy je první jarní den?
Letošní astronomický začátek jara připadá na 20. března. Abychom byli téměř úplně přesní, první jarní den 2024 přijde ve 4 hodiny a 6 minut.
V té době se Slunce ocitne přesně nad rovníkem. Zároveň vstoupí do znamení Berana. Je to po dlouhé době také čas, kdy Slunce vychází na východě a zapadá přesně na západní světové straně.
Jarní rovnodennost přináší stejně dlouhý den jako noc. Od této chvíle se pak délka dne prodlužuje a noc tak nedostává příliš prostoru. A to až do letního slunovratu, který letos připadá na 20. června. Až od tohoto dne se situace začne opět měnit. Teprve na podzim se ale Slunce dostane do úrovně, kdy den a noc budou opět v rovnováze.
První jarní den už dávno není 21. března
Většina z nás si ještě ze školních lavic pamatuje, že byl v kalendáři začátek jara přiřazen 21. březnu. Protože je ale astronomický kalendář odlišný od kalendářního roku, dochází ke změně. To, co jsme se učili ve škole, již dávno neplatí. Datum prvního jarního dne se posouvá kupředu a jednou bude dokonce připadat na 19. března. Na to si ale ještě několik desítek let počkáme.
A čím je to způsobeno? Doba mezi dvěma prvními jarními dny je dlouhá 365 dní, 5 hodin a 49 minut. Kalendářní rok má ale pouze dní 365. 5 hodin a 49 minut se musí někde promítnout. I jarní rovnodennost 2024 se tak posouvá o téměř 6 hodin dopředu.
Přechod na letní čas
Na změnu ročního období navazuje přechod na letní čas. I s jarem 2024 je bez diskuzí spjata také změna času. Letošní letní čas přichází o pár dní později. A sice v noci 31. března, kdy se ručička na hodinách posune o šedesát minut dopředu, konkrétně o hodinu vpřed z 2:00 na 3:00. S touto změnou, která má pocitově zkrátit trvání noci, přišel již v roce 1784 Benjamin Franklin.
Oslavy prvního jarního dne dříve přinášely naději
V dnešní době pro nás jarní rovnodennost znamená jen den, kdy oficiálně začíná jaro. My se tak můžeme těšit na teplejší počasí a kratší noci. V minulosti to byl ale den hodný oslav. Několikadenní obřady probíhaly v duchu slavení konce zimy a návratu života na Zem.
Existují tradice, které se, především na vesnicích, zachovaly dodnes. Vynášela se takzvaná Morana, nebo chcete-li smrtka. Ta se buď házela do řeky, nebo zakopávala do země. Lidé také doufali, že nadcházející období bude plné hojnosti a úrody. Do vesnic se přinášela bohyně jara Vesna, ozdobená barevnými pentlemi. Pro všechny bylo toto období časem radosti, zpěvu a tance.
Jarní pranostiky
Někdy v této době vznikly i lidmi oblíbené pranostiky. Ty vcelku přesně dokázaly předvídat, jak to bude v nadcházejících měsících s počasím. K jaru se váže hned několik pranostik.
S oblibou se říká „Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl.“. S březnovým počasím je spjata i pranostika „Kolik v březnu mlh, tolik je v květnu mrazů.“. Zapomenout nesmíme ani na „Březen – na pec si vlezem, duben – ještě tam budem, máj – zalezem dál“. Ať chceme nebo ne, tyto pranostiky i v dnešní době bývají velmi často přesnější než předpověď počasí.
Zajímavosti
Na závěr několik zajímavostí. Věděli jste třeba, že u nás je to sice svátek příchodu jara, na jižní polokouli je to ale první den podzimu? Nebo že meteorologové mají své vlastní meteorologické jaro 2024? Za něj považují již začátek března. A to kvůli změně teplot, kterou sebou březen přináší. Jednou z dalších možností, jak stanovit začátek jara, je také sledování výskytu vegetace na našem území.
Přečtěte si také kdy budeme slavit státní svátky 2024.
-
Citáty o lidech: 36 hlubokých, vtipných i milých citátů
Citáty o lidech jsou skvělým způsobem, jak se podívat na lidskou povahu z různých úhlů pohledu. V článku se dozvíte různé druhy citátů o lidech.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: Kdy vzniká a rizika
Akrylamidy jsou chemická látka, která vzniká při vysokoteplotním zpracování potravin. Dozvíte se, co jsou akrylamidy a jak vzniká v potravinách.
-
Recept na kimči: Fermentovaný korejský pokrm plný vitamínů
Kimči recept je tradiční korejský pokrm, který se stává čím dál populárnější. Dozvíte se, jak připravit kimči i jak dlouho ho kvasit.
Iveta Soukalová pracuje jako webař a SEO specialista. Tvoří weby a stará se o jejich obsah a kvalitu. Miluje knihy a ráda procvičuje svoji slovní zásobu a znalosti psaním různých textů.