GMO: Co to jsou geneticky modifikované organismy?

GMO neboli geneticky modifikované organismy vznikají úpravou genetického materiálu (DNA, RNA) daného organismu pomocí genetického inženýrství. Při tomto procesu se deaktivuje konkrétní gen nebo se začlení gen z jiného organismu.

Typy zásahů do genetického materiálu

  • Nahodilé změny pomocí různých mutagenů a ionizujícího záření. Tyto změny ale nejsou považovány za genetickou modifikaci a nevztahují se na ně přísné regulace ohledně GMO.
  • Cílené mutace vzniklé vnesením nebo deaktivací genu.
gmo

Organismus, do kterého byl vnesen cizí gen, se nazývá transgenní.

GMO v zemědělství

V zemědělství se genetické inženýrství nejvíce využívá u rostlin, ve kterých lze dosáhnout vyšších odolností vůči suchu, mrazu, škůdcům nebo zvyšovat obsah vitamínů. Jedním z příkladů GMO je Zlatá rýže, která po genetické modifikaci obsahovala zvýšenou koncentraci β-karoten. V EU a tedy i v ČR se pro komerční užití může pěstovat jen jedna GMO rostlina a to kukuřice s označením BT, která je odolná vůči zavíječi kukuřičnému.

gmo

Víte, že v Taiwanu se vědcům povedlo vytvořit svítivá prasata? Pomocí genetického inženýrství vpravili vědci fluorescenční zelený protein do prasečího embrya, který pod UV světlem svítí zeleně.

geneticky modifikované organismy GMO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *