Kinestetika: Co to je a 6 základních kinestetických principů

Kinestetika je obor zabývající se pohybem a polohou těla. Název vznikl spojením dvou slov a to kinesis (pohyb) a aesthetics (vnímání). Tento koncept založili v 70. letech 20. století dva doktoři a to Dr. Frank Hatch a Dr. Lenny Maietta.

Pomocí analýzy lidského pohybu lze pochopit základy lidského pohybu a tím předcházet vzniku komplikací z imobility, podporovat fyziologický pohyb a mobilizovat klouby a svaly. Důraz je kladen především na prevenci a rehabilitaci.

Při vykonávání pomáhá ošetřujícímu personálu vykonávat pohyb s pacientem za co nejmenšího užití síly a také minimalizuje šanci zranění při manipulaci s pacienty.

Kinestetika a její základní principy

1. Interakce

Interakce zahrnuje kvalitu výměny mezi dvěma lidmi. Péče probíhá jako interakce, kde jsou zahrnuty úmysly a aktivity klienta. Naše smysly jsou základem pro interakci.

2. Funkční anatomie

Funkční anatomie poskytuje anatomické základy pro pohyb a orientaci ve vlastních anatomických strukturách. Pohybový aparát je nástrojem s funkcemi flexibility a stability.

3. Lidský pohyb

Pohybová aktivita vyžaduje specifické pohybové vzorce, do kterých jsou integrovány nosné a transportní roviny, podporující fyziologický pohyb.

4. Lidské funkce

Pohybové vzorce jsou základem pro denní funkce a plynulý průběh vnitřních funkcí v různých pozicích. Kinestetika rozlišuje sedm základních pozic.

5. Námaha

Pohyb vyžaduje svalovou sílu. Efektivní pohyb spočívá ve vytváření tahu nebo tlaku bez velké námahy, kontrolovaný prostřednictvím zesílení tlaku a tahu.

6. Okolí

Pohyb je ovlivněn zemskou přitažlivostí, lidmi a materiály. Kvalita okolí ovlivňuje svalový tonus a pohyb. Pro zdravé tělo a funkce lze měnit okolí nebo pohybové zvyklosti.

Kinestetika: Čo to je a 6 základných kinestetických princípov