Vítejte u článku, který vám představí mišpuli – ovocný poklad s jedinečnou chutí a mnoha možnostmi využití. Láká vás objevit novou exotickou ovocnou lahůdku? Vyzkoušejte zajímavé mišpule! Tyto ovocné plody mají charakteristickou zlatožlutou až hnědou barvu, připomínající vzhledem i chutí směs jablka a hrušky s lehce nasládlou a aromatickou příchutí. Jak mišpule chutná a jak se jí? Jaké má mišpule využití jaké mišpule recepty z nich lze připravit?
Obsah článku
Co je mišpule?
Obecné označení mišpule definuje rod rostlin patřící do čeledi růžovitých. Nejznámějším zástupcem je mišpule obecná. Tato rostlina se pěstovala už ve středověku, konkrétně jsou počátky jejího výskytu zmapovány na evropském území už ve 12. století. Původně přitom mišpule pochází z oblasti Malé Asie. V Řecku se objevuje již roku 300 př. n. l.
Jedná se o keř nebo malý strom. Opadavý keř až hustý strom může dorůst výšky 4 až 6 metrů. Vyznačuje se tuhými listy s tmavě zelenou barvou a nápadným reliéfním žilkováním. Nápadné jsou na mišpuli i velké květy, které v období od května do června kvetou bíle.
Rozšířena je mišpule hlavně v Německu, ale pěstuje se i u nás. Primárně se v našich končinách dnes využívá coby okrasný strom. Tato ovocná dřevina má však jedlé plody, které mají široké spektrum využití. A to jak pro běžnou konzumaci, tak také v lidovém léčitelství. Přečtěte si, jak na mišpule pěstování.
Jak se jí a proč ji konzumovat?
Plody mišpule jsou žlutohnědé až červenohnědé chlupaté malvice. Podobou nejvíce připomínají malá jablka. Mišpule využití je skutečně široké, jsou nicméně nevhodné na přímou konzumaci. Jsou sice jedlé, nicméně jsou velmi trpké. Nejlepší pro konzumaci mišpulí je nechat je přemrznout. Plody tím zhniličí a dužnina změkne, proto se mišpule běžně sklízí až v listopadu a prosinci. Mišpule pak nabudou lahodnější hruškové chuti. Ani tak se však nedoporučuje konzumovat jejich slupka.
Jak jíst mišpule? Jí se pouze dužina mišpulí, kterou je potřeba vytlačit. Dopřát si je můžete i v okamžiku, kdy se snažíte dbát na štíhlou linii. Plody mišpulí jsou totiž nízkokalorické.
Současně však obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek. Bohaté je toto ovoce na různé vitamíny i minerály. Především se jedná o vitamíny B2 a C a dále také o hořčík, draslík a sodík. Mišpule se tak s jistou nadsázkou označují za doslova vitamínovou bombu.
Jak chutná mišpule?
Mišpule má jedinečnou chuť, která se často popisuje jako kombinace jablka a hrušky s lehce nasládlým a aromatickým nádechem. Když plod mišpule dosáhne plné zralosti, má měkkou a šťavnatou dužinu s charakteristickým chutným aroma.
Ovocná chuť mišpule je sladká, ale zároveň má jemnou kyselost, která dodává jejímu zážitku pikantní nádech. Je to jedinečná kombinace chutí, která mišpuli dělá zajímavým a lákavým ovocem pro gurmány i milovníky exotických odrůd.
Mišpule využití
Co dělat z Mišpulí? Nejčastěji se z mišpulí vyrábí různé šťávy nebo marmelády, kompoty nebo ovocné pyré, uvařit je možné i mišpulová povidla. Díky přirozenému obsahu pektinu toto ovoce varem rosolovatí.
Hodí se také pro konzervování s jinými druhy ovoce, jako jsou jeřabiny, borůvky, dřínky a šípky. Mišpule využití najdou i ve směsi s jablky a hruškami. Vhodné jsou mišpule i pro přípravu ovocných vín, a to díky své přirozeně trpké chuti. Do vín se hodí hlavně ty plody, které nestihly přejít mrazem.
Naši předkové rovněž z mišpulí připravovali sušením oblíbené křížaly. Slouží i k výrobě želé, kandovaného ovoce. Ze zelených plodů můžeme nachystat také čaj. Jednoduchý recept na zpracování mišpulí doporučuje je naložit s cukrem a medem. Jiné rady uvádějí, že je potřeba naložit je do směsi octa a cukru. Údajně jsou takto připravené plody mišpule naprosto vynikající.
Milovníci zdravého životního stylu si z tohoto ovoce běžně připravují i smoothie. To umožňuje z plodů vytěžit maximum prospěšných látek, neboť nedochází k tepelné úpravě. Výborná je také kaše, do níž můžete použít propasírované mišpulové pyré.
Zajímavou alternativou je rovněž mišpulová mouka. Získává se ze sušených mišpulí a obsahuje velké množství škrobu. Z ovoce lze připravit i klasické moučníky, oblíbené recepty například pracují s variací na obrácený koláč. Mišpule jako surovinu uplatníte i v koláči lineckém.
Mišpule recepty
Mišpule recept na likér
Běžně se plody této rostliny využívají k aromatizaci lihovin a na přípravu mišpulového likéru. Ten si jednoduše zvládnete připravit sami. Příprava není složitá a potřebovat navíc budete jen tři suroviny:
- 600 g mišpulí
- 500 ml vodky
- 350 g cukru
Pro přípravu likéru postačí zahřát alkohol do té míry, aby v něm rozpustil cukr. Plody naskládáme do sklenice, přelijeme vodkou a ponecháme nejméně 2 měsíce v chladu a temnu. Můžeme i déle. Nakonec nalijeme likér do lahví.
Mišpule recept na koláč s mišpulemi a tvarohem
Tento sladký mišpule recept na koláč s mišpulemi a tvarohem je dokonalou kombinací sladké a mírně kyselé chuti. Mišpule dodá koláči výraznou chuť a svěžest, která osvěží vaše chuťové buňky. Tvarohová náplň dodá koláči krémovou konzistenci a zároveň zjemní chuť mišpulí. Můžete si ho dopřát k odpolední kávě nebo jako sladkou dezertní pochoutku po večeři.
Suroviny na těsto:
- 250 g hladké mouky
- 120 g másla (nebo máků)
- 1 vejce
- 2 lžíce cukru
- špetka soli
- 2-3 lžíce studené vody
Na náplň:
- 400 g tvarohu
- 2 lžíce cukru
- 2 vejce
- 1 vanilkový lusk nebo vanilkový extrakt
- 300 g čerstvých mišpulí
Postup přípravy:
- Nejdříve připravíme těsto. V míse smícháme mouku, cukr a špetku soli. Přidáme nakrájené máslo a rukama nebo za pomoci robotu spojíme mouku s máslem, dokud nevznikne drobivá konzistence. Poté přidáme vejce a promícháme. Pokud je těsto příliš suché, přiléváme postupně studenou vodu, dokud nezískáme hladké těsto.
- Těsto zabalíme do potravinové fólie a dáme ho alespoň na 30 minut odpočinout do lednice.
- Mezitím si připravíme náplň. Vejce rozmícháme s cukrem a vyškrábaným obsahem vanilkového lusku nebo vanilkovým extraktem. Přidáme tvaroh a důkladně promícháme, dokud nezískáme hladkou směs.
- Mišpule omyjeme, odstraníme stonky a případně je rozpůlíme a odstraníme semena.
- Troubu předehřejeme na 180°C.
- Těsto rozválíme na pomoučeném válu na velikost formy na koláč (cca 26 cm v průměru). Těsto přeneseme do formy a lehce ho vytvarujeme do tvaru koláče tak, aby pokrylo dno a okraje formy.
- Na těsto nalijeme připravenou náplň z tvarohu a rozetřeme ji do rovnoměrné vrstvy.
- Na náplň rozložíme mišpule.
- Koláč dáme do vyhřáté trouby a pečeme asi 30-35 minut, nebo dokud nezměkne a nezezlátne.
- Hotový koláč necháme vychladnout a poté ho můžeme posypat moučkovým cukrem nebo podávat se šlehačkou.
Jablka plněná mišpulovým kompotem
Tento mišpule recept vám přinese lahodný dezert plný exotických chutí a vůní. Připravte si jablka plněná mišpulovým kompotem a užijte si osvěžující kombinaci ovocných chutí.
Potřebné suroviny:
- 4 větší jablka
- 250 g zralých mišpulí
- 2 lžíce cukru
- 1 lžička skořice
- 1 vanilkový lusk (nebo lžička vanilkového extraktu)
- 1 lžíce másla
- 100 ml vody
- 2 lžíce mandlových lupínků
Postup:
- Nejprve si připravte mišpulový kompot. Mišpule omyjte, odstraňte semena a nasekejte na menší kousky. Do hrnce dejte mišpule, přidejte cukr, skořici, vyškrábaný obsah vanilkového lusku a vodu. Přiveďte k varu a vařte na mírném ohni asi 10 minut, nebo dokud mišpule nezměknou a vznikne kompotová konzistence. Pokud preferujete sladší chuť, přidejte podle chuti více cukru.
- Mezitím si připravte jablka. Každé jablko zbavte jádřince a vydlabejte prostředek, aby vznikla malá jamka pro plnění.
- Ve větší pánvi rozpusťte máslo a na mírném ohni orestujte vydlabaná jablka z obou stran, dokud nezezlátnou.
- Do vydlabaných jablek nasypte mišpulový kompot, aby byly krásně naplněné sladkou a ovocnou náplní.
- Jablka posypte mandlovými lupínky a dejte do předehřáté trouby na 180 stupňů Celsia. Pečte 15-20 minut, nebo dokud jablka nezměknou a mandlové lupínky nezezlátnou.
- Hotová jablka s mišpulovým kompotem můžete podávat teplá nebo studená, samotné nebo s kopečkem vanilkové zmrzliny či šlehačky pro ještě větší chuťový zážitek.
-
Citáty o lidech: 36 hlubokých, vtipných i milých citátů
Citáty o lidech jsou skvělým způsobem, jak se podívat na lidskou povahu z různých úhlů pohledu. V článku se dozvíte různé druhy citátů o lidech.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: Kdy vzniká a rizika
Akrylamidy jsou chemická látka, která vzniká při vysokoteplotním zpracování potravin. Dozvíte se, co jsou akrylamidy a jak vzniká v potravinách.
-
Recept na kimči: Fermentovaný korejský pokrm plný vitamínů
Kimči recept je tradiční korejský pokrm, který se stává čím dál populárnější. Dozvíte se, jak připravit kimči i jak dlouho ho kvasit.
Iveta Soukalová pracuje jako webař a SEO specialista. Tvoří weby a stará se o jejich obsah a kvalitu. Miluje knihy a ráda procvičuje svoji slovní zásobu a znalosti psaním různých textů.