Svátek svatého Martina, který je v České republice slaven 11. listopadu, je tradiční oslavou konce podzimního hospodaření a začátku zimy. Tento svátek je znám i díky pořádání lidových veselic a hlavně díky okázalým večeřím. Co dobrého obsahuje tradiční Svatomartinské menu? Svatý Martin se typicky slaví pojídáním pečené husy a popíjením mladého vína. Kromě pečené husy by neměl na stole chybět ani výtečný dezert – tvarohový koláč nebo svatomartinské rohlíčky. Proč se se svátkem pojí právě tato jídla a jak si je připravit?
Obsah článku
Tradiční Svatomartinské menu
Tradiční Svatomartinské menu je spojeno s oslavou svatého Martina na bílém koni a obvykle zahrnuje několik charakteristických pokrmů a nápojů. Jedním z hlavních pokrmů je husa nebo kachna, která se často peče a může být plněna různými náplněmi, jako jsou jablka nebo brambory. Husa bývá podávána spolu s kynutými knedlíky a kyselým zelím, červeným či bílým.
Důležitým prvkem Svatomartinského menu je také mladé červené svatomartinské víno. To je obvykle poprvé lahvováno krátce po sklizni hroznů a stává se symbolem začátku svatomartinského období. Kromě pečené husy a vína by neměla chybět ani sladká tečka v podobě tvarohového koláče nebo svatomartinských rohlíčků.
Svatomartinská husa
Tradice podávání husy na svátek svatého Martina sahá již dlouho do minulosti, kdy toto datum představovalo tečku za náročným koloběhem polních prací. Zemědělci poráželi husy, jejichž odchytová sezóna právě v tomto období začínala, aby potěšili svou rodinu chutným jídlem a zároveň aby neplýtvali vlastními surovinami, které si během podzimu sklidili. Pečená husa se na svatomartinském menu nejčastěji objevuje s červeným nebo bílým zelím a knedlíkem.
Jak se peče Svatomartinská husa?
Na 3 porce si připravte:
- husu (1,5 – 2 kilogramy)
- 3 jablka
- 2-3 cibule
- sůl a pepř
- koření na drůbež
- zelí
- houskové knedlíky
Jak na přípravu?
- Připravte si všechny ingredience. Domácí husa z trhu bude vždy chutnat lépe než husa z obchodu – je samozřejmě dražší, ale chuť má mnohem výraznější.
- Husu důkladně opláchněte a osušte.
- Vnitřek i vnější stranu husy potřete solí, pepřem a kořením.
- Dejte husu do chladničky a nechte ji marinovat po dobu 1 až 2 hodin.
- Mezitím si připravte náplň – cibuli nakrájejte na velké kousky, jablka po odstranění jádřince nakrájejte na kostičky. Smíchejte jablka s cibulí a vyplňte jimi vnitřek husy. Kůži sešijte silnou nití nebo upevněte párátky, aby při pečení náplň z husy nevypadla.
- Křídla obalte alobalem, protože husa se bude péct dlouho a mohly by se připálit.
- Vložte husu do formy a pečte v troubě 2 až 2 a půl hodiny (první půlhodinu na 220 stupňů, poté teplotu snižte na 180).
- Zkontrolujte dopečení husy malým řezem – pokud se neobjeví krev, tak ji můžete vyndat z trouby.
- Podávejte s knedlíky a se zelím.
Co se peče na Martina?
Součástí Svatomartinského menu jsou také sladké dezerty. Mezi ně patří Svatomartinské koláče a rohlíčky plněné různými náplněmi z tvarohu, ořechů či povidel. Jak je připravit?
Svatomartinské koláče
Potřebovat budete:
- 250 gramů tvarohu
- 450 gramů špaldové mouky
- prášek do pečiva
- 2 najemno nakrájená jablka
- 2 vajíčka
- 10 lžiček mléka
- 10 lžiček rostlinného oleje
- cukr
- špetku soli
- hrst rozinek
K přípravě vám stačí rozmixovat všechny ingredience kromě rozinek a těsto nechat 10 minut odstát. Následně těsto rozválejte, vytvarujte ho do koláčového tvaru a ozdobte rozinkami. Položte na nepřilnavý pečící papír, potřete žloutkem a pečte 20 minut na 180 stupňů.
Svatomartinské rohlíčky
Dále si můžete jako dezert připravit i tradiční svatomartinské rohlíčky – ty se mohou vyrábět v různých variacích. Jedná se o křupavé cukroví pomazané máslovým krémem, přičemž plněné bývají nejčastěji mletými vlašskými ořechy.
Připravit si navíc můžete i jednoduché nekynuté svatomartinské rohlíčky. K přípravě těsta budete potřebovat 400 gramů hladké mouky, 250 gramů hery, 200 gramů zakysané smetany, polovinu lžičky prášku do pečiva a špetku soli.
Čím se plní svatomartinské rohlíčky?
Tradiční náplň je možné vyrobit ze 150 gramů mletých vlašských ořechů, 100 gramů moučkového cukru a jednoho bílku. Přidat lze i trošku rumu pro říznější chuť.
Ořechy lze nicméně vyměnit kupříkladu i za mák, povidla či sušené ovoce.
-
Rybářský lístek 2025: Ceny povolenek a kdy a kde je získat
Rybářský lístek 2025 je nezbytný dokument pro všechny, kteří se chtějí věnovat rybolovu. Dozvíte se, jaké jsou ceny rybářských lístků a povolenek.
-
Jak doplnit bílkoviny bez tuku? Kde je najít a jak je zařadit
Jak doplnit bílkoviny bez tuku je otázka, kterou si klade čím dál více lidí. Dozvíte se, jak zařadit bílkoviny bez tuku do každodenní stravy.
-
Citáty o lidech: 36 hlubokých, vtipných i milých citátů
Citáty o lidech jsou skvělým způsobem, jak se podívat na lidskou povahu z různých úhlů pohledu. V článku se dozvíte různé druhy citátů o lidech.
Iveta Soukalová pracuje jako webař a SEO specialista. Tvoří weby a stará se o jejich obsah a kvalitu. Miluje knihy a ráda procvičuje svoji slovní zásobu a znalosti psaním různých textů.