Během chladného zimního období se hodí mít v lahvích uschovaný kousek léta. K tomu vám může posloužit bezový sirup, který vám nejen připomene radostné dny plné slunce, ale také vás ochrání před nachlazením a zároveň posílí vaši imunitu. Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké zdravotní benefity v sobě skrývají květy bezu, jak si snadno a rychle připravit domácí bezinkový sirup i jak jej správně uskladnit.
Obsah článku
Černý bez
Květy černého bezu se nacházejí na keřích nesoucích latinský název Sambucus. Ty se díky svým blahodárným účinkům postupně rozšířily po celé Evropě. Plody bezových květů připomínají drobné bobulky. Jejich chuť je příjemně nakyslá s nádechem ovocných citrusů. Nepoužívají se pouze k přípravě bezinkového sirupu, ale také třeba k výrobě želé, koláčů i bezového vína. Bobulky bezových květů jsou natolik léčivé, že jsou základem lidového léčitelství již více jak tisíc let.
Na co je dobrý bezový sirup?
Sirup z květů bezu černého je účinnou prevencí a zároveň lékem proti nepříjemnému nachlazení. Pouhý jeden šálek čerstvě nasbíraných bezinkových plodů obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C. Bezový sirup je také skvělým zdrojem antioxidantů – látek, jež chrání lidské buňky před poškozením a pomáhají předcházet srdečním chorobám a vzniku rakoviny.
Výzkumy moderní vědy potvrdily, že plody černého bezu jsou nízkokalorické a bohaté na vlákninu, která napomáhá správnému trávení. Rovněž posilují imunitní systém. Klinická studie řešící možnou léčbu časté zácpy použila jako hlavní složku právě bezinkové bobulky, které se ve správném poměru ukázaly jako účinné projímadlo.
Jak udělat bezový sirup?
V následujícím receptu se skrývá sladký květinový základ pro přípravu lahodných nápojů i dezertů. Vyzkoušejte jej a budete prožívat léto po celý rok!
Jak pracovat s květy černého bezu?
Než se pustíme do samotné přípravy bezového sirupu, pojďme si říct pár slov o správném zpracování bezinkových květů. Je důležité mít na paměti, že v syrovém stavu jsou květy i jejich bobulovité plody mírně toxické, a pro lidský organismus tudíž nežádoucí. Proto je nutné je nejprve povařit, čímž jejich toxicita zcela vymizí.
Recept na sirup z bezových květů
Ingredience:
- 20 až 25 květů černého bezu
- 4 chemicky neošetřené citrony
- 250 ml ledové vody
- 1 kg krystalového cukru
Příprava:
- Bezové květy nejprve řádně properte ve studené vodě, abyste odstranily veškeré nečistoty a hmyz.
- Pomocí nůžek oddělte malé kvítky od stonků a vložte je do větší mísy. Stonky lze v případě potřeby zkompostovat.
- Citrony zbavte kůry a vymačkejte z nich šťávu, kterou spolu s nakrájenou kůrou přidejte k bezovým květům.
- V hrnci přiveďte k varu vodu s cukrem. Směs míchejte dokud se všechen cukr nerozpustí.
- Takto připravenou směs vlijte do mísy a vše řádně promíchejte.
- Mísu zakryjte a sirup nechte stát při pokojové teplotě tři až pět dní.
- Po uplynuté době bezinkový sirup sceďte přes síto a poté jej přelijte do čistých zavařovacích sklenic či lahví.
Jak dlouho vydrží bezový sirup?
Bezinkový sirup vydrží v chladničce v těsně uzavřené nádobě po dobu jednoho měsíce. Pokud jej však chcete uskladnit při pokojové teplotě déle, přiveďte scezený sirup k varu. Směs nechte varem projít zhruba deset minut. Poté sirup vlijte do čistých nádob, ve kterých nechejte dva centimetry volného prostoru. Po pečlivém uzavření sklenic či lahví vydrží bezinkový sirup při pokojové teplotě nejméně rok. Otevřené nádoby skladujte v chladničce.
Pár tipů na závěr
- Jedna až dvě polévkové lžíce bezového sirupu vytvoří z obyčejné vody osvěžující nápoj.
- Pokud jste milovníci dobrého vína a nebojíte se experimentovat, přidejte pár kapek bezinkového sirupu do skleničky bílého vína. Dosáhnete chutného ozvláštnění.
- Podobně ochutit můžete i domácí zmrzlinu či bílý jogurt.
-
Citáty o lidech: 36 hlubokých, vtipných i milých citátů
Citáty o lidech jsou skvělým způsobem, jak se podívat na lidskou povahu z různých úhlů pohledu. V článku se dozvíte různé druhy citátů o lidech.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: Kdy vzniká a rizika
Akrylamidy jsou chemická látka, která vzniká při vysokoteplotním zpracování potravin. Dozvíte se, co jsou akrylamidy a jak vzniká v potravinách.
-
Recept na kimči: Fermentovaný korejský pokrm plný vitamínů
Kimči recept je tradiční korejský pokrm, který se stává čím dál populárnější. Dozvíte se, jak připravit kimči i jak dlouho ho kvasit.
Iveta Soukalová pracuje jako webař a SEO specialista. Tvoří weby a stará se o jejich obsah a kvalitu. Miluje knihy a ráda procvičuje svoji slovní zásobu a znalosti psaním různých textů.