Jak vypadá angínovník? Slyšeli jste už někdy o této velmi léčivé bylině? Angínovník vás překvapí svou velkou škálou léčitelských schopností. Pokud raději hledáte uzdravující účinky v přírodě, tak je tato rostlina přímo pro vás. Nevěřili byste, co všechno dokáže!
Zajímá Vás, jak pěstovat angínovník? Řekneme si o jeho výskytu i jeho původním domovu. Zjistíte i jak ho správně užívat. Rovněž si popíšeme jeho vzhled a užitnost jednotlivých částí rostliny.
Obsah článku
Vzhled angínovníku čínského
Botanicky je zařazován do čeledi kosatcovitých. Rostlina se dorůstá výšky až jednoho metru a je považována za velmi vytrvalou bylinu. Poznáte ji podle šedo zelených listů mečovitého tvaru. Doba růstu je od června do září. Jeho květy mohou nabývat různých barev. Najdeme ho třeba se zlatožlutými, oranžovými i červenými kvítky. Semínka si pak uschovává v trojpouzdré tobolce.
Kde ho najdete?
Sám jeho název je nápovědou pro jeho výskyt a tím je Východní Asie. Najdete ho zejména v tropických oblastech. Je tedy logické, že se jedná o pomocníka při tradiční čínské léčbě. V Evropě se poprvé objevil až v 17. století.
Ve volné přírodě ho nejčastěji najdete na loukách, okrajích lesa, v křovinách ale také na místech s vápencovým podložím, v savanách a na kamenitých stráních.
Léčivé účinky
Angínovník čínský již z názvu Vám o sobě poví mnoho věcí jako například jeho původ. To však není vše. V názvu má i to na co slouží a jak nám může pomoci. Umí totiž čistit ústní dutinu i krk a také uvolňuje hleny. Tuto funkci využijete hlavně při angíně, zánětech, kašli a obecně při nemocech krku a dýchacích cest. Mnohokrát se o něm mluví jako o léčiteli hlasivek.
Jak se používá angínovník? Pro nejlepší účinky se doporučuje žvýkat jeho listy. Dalším produktem je čaj ze sušeného oddenku angínovníku. Ten je známý jako lék na zažívací problémy a dokonce i revma. Známý je též pro své močopudní schopnosti a v čínském léčitelství se používá ba i na hadí uštknutí. Je to přírodní antibiotiku a analgetikum v jednom.
Jak angínovník správně užívat
Utrhněte či ustřihnete list a žvýkejte. Doporučuje se cca. 3 cm čerstvého mladého listu. Žvýkat by se pak měl v průběhu 30 sekund. List nežvýkejte déle a také ho nepolykejte. Mohl by mít toxické účinky na Váš organismus. List angínovníku žvýkejte maximálně 6krát za den. Jeho schopnosti jsou překvapivě účinné a rychlé.
Dále si můžete udělat odvar. Ten se dělá z usušeného oddenku rostliny. Dejte si 2 g sušeného oddenku do hrnku a zalijte 200 ml vody. Louhujte po dobu 20 minut. Odvar radíme pít nanejvýš dvakrát denně.
Můžete si vyrobit i vlastní tinkturu. Tu uděláte tak, že rostlinu nasekáte na malé kousky a dáte do uzavíratelné nádoby. Celé to pak zalijete alkoholem, nejlépe 40% vodkou nebo slivovicí. Počkáte 15-30 dní a následně scedíte. Pro použití zřeďte s vodou.Při nesprávném užívání rostliny se může projevit i alergická reakce. Ta může nastat jako otok dýchacích cest. Použití by se tedy měli vyvarovat malé děti, těhotné ženy a také alergici.
Jak na jeho pěstování?
Jeho pěstování není až tak složité, jak se může zdát. Rostlinu lze pěstovat i ve Vašich domovech. Nejlépe se rostlině angínovníku daří na sluníčku v propustné půdě. Ta by během období růstu měla být vlhká. Nesmí být však zase přemokřená, a to hlavně v zimních měsících. Zalívat je vhodné jednou za dva týdny.
Jak si sami vypěstovat tuto bylinu? Od ledna do března nechte klíčit semínka. Daří se jim lépe když je dáte na rašelinového substrátu a zakryjete folií. Proces klíčení trvá až dva měsíce. Mějte s nimi tedy trpělivost. Po vyklíčení přesaďte do samostatných květináčků a dostatečně je zalévejte. Dejte však pozor na přemokření. Dospělá rostlina se podobá kosatcům a roste do výšky až jednoho metru.
Přečtěte si také, jaké účinky má zázračný rýmovník.
-
Rybářský lístek 2025: Ceny povolenek a kdy a kde je získat
Rybářský lístek 2025 je nezbytný dokument pro všechny, kteří se chtějí věnovat rybolovu. Dozvíte se, jaké jsou ceny rybářských lístků a povolenek.
-
Jak doplnit bílkoviny bez tuku? Kde je najít a jak je zařadit
Jak doplnit bílkoviny bez tuku je otázka, kterou si klade čím dál více lidí. Dozvíte se, jak zařadit bílkoviny bez tuku do každodenní stravy.
-
Citáty o lidech: 36 hlubokých, vtipných i milých citátů
Citáty o lidech jsou skvělým způsobem, jak se podívat na lidskou povahu z různých úhlů pohledu. V článku se dozvíte různé druhy citátů o lidech.
Markéta Soukalová je studentka architektury se zájmem o literaturu a umění. Ve svém volném čase ráda čte knihy a snaží se zdokonalovat ve svém vlastním psaní. Copywritingem se zabývá druhým rokem a psaní se stalo jejím koníčkem.