Bazalka pěstování: Jak ji správně sázet, zalévat a sklízet

Kromě toho, že bazalka dodává skvělou chuť pokrmům, je také jednou z nejjednodušších bylinek na pěstování. Pokud jste nováčkem v bazalka pěstování, nebojte se, že byste si s tímto úkolem neporadili. S našimi jednoduchými tipy a triky vám ukážeme, jak snadno a úspěšně pěstovat bazalku v květináči či na zahradě. Jakou zeminu pro bazalku použít? Jak správně zaštipovat bazalku a jak často ji zalévat? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku. 

Bazalka a pěstování

Co je to bazalka?

Bazalka je aromatická bylina, kterou lze pěstovat v různých podmínkách. Na světě existuje několik druhů bazalky. Tyto druhy se mohou lišit tvarem a velikostí listů, intenzitou vůně a původem. Existují i speciální druhy bazalky třeba jako bazalka citronová, která má citrusovou vůni a chuť. Každý druh bazalky má své specifické požadavky na pěstování. Uvedeme vám tu pár obecných tipů a rad.

Bazalka pěstování

Sázení bazalky

Jakou zeminu pro bazalku? Pěstování bazalky začíná výběrem vhodného místa. Bazalka potřebuje hodně slunce. Nesázejte ji však na místa, kde je přímý sluneční svit celý den. Při sázení, bazalku umísťujte nejlépe do mírně vlhké půdy. Pokud pěstujete bazalku v květináči, použijte směs rašeliny, perlitu a kompostu.

Jak pěstovat bazalku na zahradě? Při výsadbě bazalky do půdy je důležité zvolit správnou hloubku a vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi. Bazalku sázejte asi 1-2 cm hluboko a vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi by měla být kolem 20-30 cm. Vysadit ji můžete také do své bylinkové zahrádky.

Bazalku je nutné pravidelně zastřihovat. Podpoříte tím růst nových listů a zabráníte přílišnému rozrůstání rostliny. Začněte ji stříhat až od 6. týdne pěstování. Pokud chcete, aby se rostlina větvila a měla více listů, zařezávejte rostlinu zhruba do poloviny její výšky. Pokud chcete, aby bazalka byla více rozkvetlá, nechte ji růst bez řezání.

Hnojení je něco, co má bazalka velmi ráda. Provádějte ho nejlépe každé 2-3 týdny. Používejte organická hnojiva a aplikujte je přímo na půdu kolem rostliny.

Zalévání bazalky

Pro správný růst bazalky je nutné ji pravidelně zalévat. Zálivka by neměla rostlinu přemokřit. Pokud bazalka dostane příliš mnoho vody, dojde k zahnívání kořenů. Při nedostatku vody může bazalka ztratit své aroma a začít vysychat. Doporučuje se ji v letním období zalévat jednou denně, a pak méně často v chladnějším počasí. Nejlepší je ji zalévat mírně ale za to častěji.

Bazalka pěstování

Sklízení bazalky

Jak dlouho vydrží bazalka? Bazalku můžete sklízet, jakmile rostlina doroste do výšky asi 15-20 cm. Zastřihávejte ji postupně avšak pravidelně, aby se rostlina mohla dále rozvíjet a produkce byla co nejvyšší. Odtrhávejte listy a vrcholové části větviček. Pokud tento proces budete dělat pravidelně, zaručíte produkci rostliny až do podzimu.

Zaštipování bazalky

Jak správně zaštipovat bazalku? Zaštipování bazalky je důležitou součástí péče o rostlinu. Při zaštipování bazalky je důležité použít čistý a ostrý nožík. Zaštipování se provádí tak, že odstraníte vrcholový pupen a několik horních lístků. Tím podpoříte bohatší a rovnoměrnější růst rostliny a zvýšíte produkci listů. 

Kdy zaštipovat bazalku? Doporučuje se ji začít zaštipovat, jakmile doroste do výšky 10-15 cm. Po dosažení této výšky provádějte zaštipování pravidelně, zhruba jednou týdně.

Bazalka pěstování v květináči 

Věděli jste také, že bazalku můžete pěstovat i v květináči? Pokud nemáte zahradu nebo pokud chcete mít bazalku blíže k vaší kuchyni, můžete ji snadno pěstovat v květináči na vašem balkóně nebo okně. Květináč by měl být umístěn na slunném místě a bazalka by měla být pravidelně zalévána. Dejte si pozor také na přílišné přemokřování půdy.

Bazalka pěstování v květináči

Nemoci a škůdci

Bazalka může být náchylná k několika nemocem a škůdcům. Mezi nejčastější nemoci patří plíseň šedá, hniloba kořene, houbové choroby a virózy. Co se týče škůdců, tak bazalku mohou napadat mšice, molicovití brouci, svilušky a některé druhy plžů.

Abyste zabránili výskytu těchto problémů, je důležité dodržovat správnou péči. Udržujte pravidelnou a přiměřenou zálivku a hnojení. Zajistěte dostatečného oslunění a větrání. Při pěstování v květináči zvolte vhodné prostředí a správnou velikost květináče. Pokud se nemoci nebo škůdci objeví, je důležité rychle jednat a použít vhodnou léčbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *