Co je potřeba pro výrobu krmítka? Jak si svépomocí vyrobit ptačí krmítko a co do něj umístit za potravu? Odpovědi nejenom na tyto otázky budou předmětem následujících řádků, kde vám prozradíme vše podstatné týkající se zhotovení vlastního krmítka pro ptáčky. Pustíte se do něj s námi?
Obsah článku
Proč si vyrobit vlastní krmítko pro ptáčky
Výroba vlastního krmítka má hned několik výhod. Jednak může být daleko levnější než nákup hotového produktu a zároveň si díky ní dokážete zhotovit krmítko přesně podle svých představ.
Nemluvě o tom, že výroba vlastního krmítka může být zábavným projektem a umožní vám naučit se nové dovednosti. Krmítko navíc může být vyrobeno z trvale udržitelných materiálů, jako je dřevo, čímž lze pomoci šetřit životní prostředí. Krmítka se ale mohou vyrábět i z dalších materiálů jako je plast či kov.
Jednoduše řečeno, výroba vlastního krmítka je skvělým způsobem, jak vylepšit vaši zahradu a zároveň pomoci přírodě. Pojďte si s námi vyrobit krmítko z pet lahve.
Jak vyrobit krmítko pro ptáčky z PET lahve?
Výroba krmítka pro ptáčky z PET lahve je jednoduchý a ekologický projekt, který může být hotový během několika málo minut. Navíc náklady na výrobu takovéhoto krmítka se pohybují v řádech pár desítek korun. Potřebovat budete:
- PET láhev
- nůž / nůžky
- vrtačku
- šrouby a matice
- podložku
Postup zhotovení krmítka z PET lahve by pak měl vypadat následovně:
- Odstraňte etiketu z lahve a očistěte ji.
- Ustřihněte či nožem uřízněte dno lahve, abyste z něj získali plochý disk.
- Vyvrtejte vrtačkou dva otvory do toho disku, abyste je mohli použít k upevnění lahve na podložku.
- Použijte šrouby a matice k upevnění disku k podložce.
- Nastřihněte horní část lahve, abyste do ní mohli vložit krmivo.
- Naplňte krmítko pro ptáčky krmivem a umístěte jej na vhodné místo.
Jak vyrobit jednoduché ptačí krmítko ze dřeva?
Klasickou možností je výroba krmítka ze dřeva. Tento postup je složitější, je však vhodný i pro kutily začátečníky. Ze dřeva je možné vyrobit nepřeberné množství tvarů i velikostí krmítek. My Vám poskytneme návod na jednoduchou variantu krmítka s minimem nákladů a prostředků. Potřebovat budete:
- Dřevěné desky stejné šíře
- Šroubovák nebo kladivo
- Šroubky nebo hřebíky
- Pilku na dřevo
- Pilník
- Nejprve si zvolte tvar a velikost krmítka, které chcete vyrobit. Krmítko by mělo mít dostatečně velký prostor pro ptáčky, aby se v něm mohli otočit.
- Podle zvoleného tvaru nařežte dřevěné desky. Nařežte dva stejně dlouhé díly pro střechu, dva stejně velké delší díly pro boky krmítka, dva stejně velké díly pro vytvoření boků dna krmítka a o něco kratší díl, který bude tvořit dno krmítka.
- Začněte jednotlivé díly spojovat za pomocí hřebíků nebo šroubků. Nejprve spojte nejkratší díl pro dno krmítka se dvěma nejdelšími díly. Následně přidělejte i díly tvořící boky krmítka a díly pro střechu.
- Po smontování pilníkem obruste řezané strany desek tak, aby z nich nečouhaly třísky a ptáčci se tak nemohli zranit.
- Pro hezčí vzhled a delší životnost můžete krmítko natřít barvami na dřevo.
- Umístěte krmítko na vhodné místo a dno krmítka nakrmte krmivem pro ptáčky.
Jak a kam umístit krmítka?
Umístění krmítka pro ptáčky má vliv na to, jak moc ho budou využívat. Mezi základní tipy, kam umístit ptačí krmítko patří bezpečné a viditelné místo. Ptáčci ho musí snadno najít a zároveň jim v jeho bezprostředním okolí nesmí hrozit žádné nebezpečí, jako jsou kočky, nebo psi. Umístit by se mělo i poblíž stromů a keřů, aby ptáci měli kam utéci, kdyby se cítili v ohrožení.
Zároveň musí být umístěno dostatečně vysoko, aby se ptáčci mohli cítit bezpečně, když si z něj berou potravu. V neposlední řadě by mělo být chráněno před sluncem a deštěm, aby se zabránilo rozkladu krmiva a bylo v něm zachováno sucho.
Krmítka by měla být také pravidelně kontrolována a čištěna, aby zůstala čistá a hygienická.
Čím krmit ptáčky?
Kromě těchto tipů byste měli také myslet na to, jaké druhy ptáků chcete na své zahradě hostit, a přizpůsobit krmítko pro ptáky a potravu těmto druhům. Jaké krmení dávat do ptačího krmítka? Mezi nejvhodnější krmení pro tyto létající tvory patří:
Některé druhy ptáků, jako jsou vrabci či jiřičky mají rády semínka – nejlepším krmivem pro ně tak jsou tedy slunečnicová semínka nebo proso. Zatímco holuby či sojky milují ovoce a zeleninu. Můžete jim tedy nabídnout kupříkladu kousky jablek, hrušek, mrkve či okurek.
Peletky jsou speciálním krmivem pro ptáky obsahujícím všechny potřebné živiny, které tato zvířata potřebují – jsou tudíž vhodné pro většinu druhů ptáků. Existují také další suché nebo konzervované formy krmiva pro ptáky, které jsou vhodné pro všechny druhy ptáků – běžně se prodávají ve zverimexech.
Některé druhy ptáků, jako jsou sýkorky a datlové, zas milují máslo nebo živočišný tuk (lůj). Vždy byste ale měli dbát hlavně na to, aby krmivo pro ptáky bylo čerstvé a suché. Pokud máte podezření, že krmivo je špatné, měli byste ho okamžitě vyměnit za čerstvé či kvalitnější.
Nedoporučujeme pro ptáčky kupovat lojové koule umístěné v plastové síťce. Pro drobnější ptáčky je to velmi nebezpečné. V ocích jemné plastové síťky se jim může zaseknou noha a leknutím ze zaseknutí si jí mohou poškodit. Pokud jim tuto lojovou kouli chcete dát, odstraňte z ní síťku a přidělejte ji ke krmítku například provázkem.
Zkuste si také vyrobit vyvýšený záhon svépomocí.
-
Jak doplnit bílkoviny bez tuku? Kde je najít a jak je zařadit
Jak doplnit bílkoviny bez tuku je otázka, kterou si klade čím dál více lidí. Dozvíte se, jak zařadit bílkoviny bez tuku do každodenní stravy.
-
Citáty o lidech: 36 hlubokých, vtipných i milých citátů
Citáty o lidech jsou skvělým způsobem, jak se podívat na lidskou povahu z různých úhlů pohledu. V článku se dozvíte různé druhy citátů o lidech.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: Kdy vzniká a rizika
Akrylamidy jsou chemická látka, která vzniká při vysokoteplotním zpracování potravin. Dozvíte se, co jsou akrylamidy a jak vzniká v potravinách.
Iveta Soukalová pracuje jako webař a SEO specialista. Tvoří weby a stará se o jejich obsah a kvalitu. Miluje knihy a ráda procvičuje svoji slovní zásobu a znalosti psaním různých textů.