PRIMULA: nenáročná pokojová prvosenka. Jak se o ni starat?

Přichází jaro a s ním i první primule. Je to i tím, že Primula patří mezi první posly jara. Mnoho z nás už ji párkrát doma určitě mělo. Lidé na ní mohou oči nechat především díky její rozmanité škále barev. Bohužel pak přijde konec léta a všechny primulky ztratí svoji pýchu. Nevěšte hlavu. Nemusí to být konec. V tomto článku se dozvíte více o těchto krásných květinách a odpovíme si na otázky jak se starat o Primuli a jak zazimovat primule. Navíc se dozvíte i pár zajímavostí, které jsme zatím o primulkách pravděpodobně nezaznamenali.

prvosenka Primula

Co je Primula zač?

Primula (lat. Primula vulgaris) je rostlina menšího vzrůstu 5-15 cm. Její původ sahá až do starověké Číny. Takto dlouhým vývojem dosáhla své odolnosti a nenáročnosti. 

Má malé zelené listy do tvaru vejce a rozmanitou škálu barevnosti květů. Muže je mít bílé, krémové, oranžové, růžové, fialové, vínové, purpurové, červené a také žluté. Hezká sbírka barev, že ano? Tato úžasná prvosenka je lidově známá i jako petrklíč. Považuje se za posla jara. Vykvete nám jako jedna z prvních. Aktuálně existuje okolo 500 druhů.

Pěstování prvosenek v bytě

Pro pěstování prvosenek doma je důležitých pár základních informací. V obchodech je lepší vybírat rostliny, které nejsou zcela rozkvetlé. Budou nám doma dělat radost o chvíli déle. 

Nejlepší je, aby nám zdobily prostory chodby nebo verandy. Vyhovuje jim totiž chladnější prostředí (15–20 °C) a místo s dostatkem světla. Čím teplejší prostředí, tím kratší je jejich doba květu.

Jak často zalévat primuli?

Prvosenky mají rády časté zalévání. Tato rostlina je tedy vhodná pro pravidelnou péči. Musíme však dát pozor, abychom je nepřemokřili. Pro méně disciplinované pěstitele tu máme taky jednu radu. Květináče s rostlinami dejte na misky naplněné keramzitem a vodou. Zaručíte tak rostlinám konstantní vlhkost. Kvalitní půdu jste s primulkou nejspíš nekoupili, proto zvažte jejich přesazení do rašeliny. Substráty jsou většinou i málo výživné, takže občasným přihnojením nic nepokazíte. Hlavně v období květu potřebují tyto květiny nejvíce živin.

prvosenka

Stěhování na zahradu

Kdy můžu dát primule ven? Po odkvětu je načase ji vysadit na zahradu. Líbí se jim na skalkách, v blízkosti vodních ploch nebo u chodníků a cest. Slunné nebo poloslunné místo s dostatečnou závlahou bude sloužit v jejich prospěch. Po vysazení na začátku jara bude prvosenka potřebovat ještě chvíli nějaké krytí proti ranním mrazíkům. I když toho vydrží hodně, jejich odolnost vůči mrazu zaleží hodně na jejich druhu. Odlišuje se barvou a velikostí květu i její celkovou kondicí. Ovšem zpravidla bílé a žluté mrazu odolají.

Zasaďte si vlastní primule

Zasázení vlastních rostlin se vůbec nemusíme bát. Množení je velice jednoduché. Semínka vysíváme do skleníku na konci léta, kdy se teplota pohybuje kolem 15°C. Rostlinky pak necháme přezimovat v místnosti s 5°C. Dobou vysetí ovlivňujeme fázi kvetení. Obejdeme se i bez skleníku, když na to přijde. Stačí semínka vysévat do substrátu určeného ke klíčení. Přenesením na teplejší místo, pak zahájíme dobu květu. Když budete o primulky správně pečovat, tak vám mohou dělat parádu i několik týdnů. Časem zkušený pěstitel/ka přivede rostliny ke květu i v dalších letech.

Škůdci a nemoci

Napadení škůdci je něco, s čím bohužel musíte počítat. Rostlina může být napadena roztoči a mšicemi. Pokud si těchto tvorů na rostlině všimnete, stačí do květináče zapíchnout insekticidy v tyčince. Kvůli jejím chlupatým listům navíc není použití postřiku možné. Na listech se mohou vyskytnout šedé skvrnky neboli šedá plíseň. Může to být znak onemocnění virového původu.

jak zazimovat primuli

Léčivá rostlinka

Primulka je známá i z důvodu lidového léčitelství. Dříve se z jejích květů vařil čaj proti kašli a na posílení nervů. Často se používá proti zánětu plic, chřipce, bronchitidě, bronchiálnímu astmatu i revmatickým bolestem. Má také uplatnění v homeopatické léčbě. Používá se totiž pro léčbu ledvin a neuralgií.

Pozor na alergie

Alergeny se vyskytují v listech primule a nemusí tak sednout každému. I chloupky na jejich listech mohou způsobit nepříjemnou vyrážku a občasné puchýřky.

Přečtěte si také o nádherně kvetoucích Gloxiniích a jejich pěstování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *