Vítejte u článku o šantě kočičí, která je nejen léčivou rostlinou, ale také budoucí oblíbenou pochoutkou vašich koček! Pokud se zajímáte o pěstování této zvláštní bylinky nebo chcete vědět více o jejích zázračných účincích, jste přesně tam, kde máte být.
Hledáte nový způsob, jak zlepšit zdraví a náladu vašich koček? Právě šanta kočičí je rostlina, která má mnoho využití a dokáže přinést spoustu radosti vašim kočičím kamarádům. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o šanta kočičí pěstování, jaké má šanta kočičí účinky a jak ji můžete použít pro zlepšení zdraví vašich koček.
Obsah článku
Jak vypadá šanta kočičí?
Většinou ji potkáte v trsech jako rostlinu asi 60 cm vysokou. Může však dosáhnout výšky až jednoho metru. Lodyhu má čtyřhranně větvenou s krátkou ale však hustou plstí. Listy má obvykle srdcovitého tvaru zakončené vroubkovaným okrajem.
Její malé květy rozkvétají od července do září. Nabývají barev od bílé po slabě růžovou. Kultivovaná šanta kočičí je může mít i modré nebo fialové. Rostlina pochází původně z vybraných části Asie a Evropy. V přírodě ji naleznete růst v blízkosti horských oblastí, vodních toků, na mezích a podél cest. Její rodové jméno je „nepeta“ a je zřejmě odvozeno od italského města Nepete. V tomto místě se šanta hojně objevovala před její kultivací.
Šanta kočičí a její prospěšnost pro člověka
Jak je šanta kočičí prospěšná pro člověka? Tato rostlina je používána jako lék již dlouhá staletí. Využívá se i jako dochucovadlo. Dříve se také její listy kouřili a kořeny žvýkali kvůli jejím halucinogenním účinkům. Užíval se i odvar z šanty jako uklidňující čaj. Traduje se, že si jej i ženy přidávaly do koupele pro zvýšení plodnosti.
Aktuálně je doporučována na léčbu horečky i nachlazení. Podporuje totiž pocení a pomáhá snižovat teplotu. Může vám i pomoci při bolesti hlavy a problémy s trávením. Když rostlinu čerstvě nasekáte bude mít hojivé účinky na pohmožděniny. Ve formě obkladu zklidňuje podrážděnou pokožku.
Šanta bude člověku prospěšná i jinými způsoby. Podle výzkumů totiž látky obsažené v této rostlině odpuzují šváby a komáry. Udává se, že také nevoní myším a krysám. Působí na ně odpudivě.
Účinky šanty na naše kočičí mazlíčky
Již název nám říká, že rostlina bude mít nějakou větší souvislost s kočkami. Právě ty se rády v této rostlině válejí, trhají ji a okusují její listy. Odpovědí na jejich následné chování je látka se jménem „nepetalakton“. Ta se uvolňuje do vzduchu, který kočky v její přítomnosti vdechují.
Výtažky z této rostliny se proto přidávají i do mnoha kočičích hraček či postřiků na škrabadla. Tento vyvolaný efekt u vašich mazlíčků přetrvá pět až deset minut. Při snězení pak na ně působí spíše jako sedativum. To ovšem není nic, čeho byste se měli obávat. Dle známých informací rostlina není ani návyková ani se u koček neprojevují žádné vedlejší účinky. Považuje se spíše za rekreační látku.
Kočky na rostlinu reagují s různou intenzitou a některé tento efekt nepocítí vůbec. Zajímavostí je, že koťata do 8 týdnů věku na šantu nereagují a spíše se jí vyhýbají.
Pěstování šanty kočičí
Jedná se o bujně rostoucí rostlinu, která je víceméně nenáročná na pěstování. Nemusíte se o ni bát ani v zimě, protože bez problémů přezimuje. Potřebuje jen slunné, dobře propustné místo s ideálně vápnitým podložím. Má ráda kamenité i písčité půdy. Nedoporučuje se jí sázet do více přemokřených oblastí z důvodu zahnívání v zimě.
Rostlina se množí výsevem semínek, řízkováním nebo dělením trsů. Lze ji pěstovat i v květináči. V zahrádce ji můžete zasadit jak mezi jiné trvalky i jako jednodruhovou výsadbu. Vyjímat se bude i ve vaší bylinkové zahrádce. Z důvodu užívání vašimi kočičími kamarády se doporučuje výsadbu vytvořit někde na okraji zahrady. Po odkvětu rostlinu sestřihněte do výšky desíti centimetrů, aby mohla znovu obrazit. Přečtěte si více o pěstování šanty kočičí.
-
Citáty o lidech: 36 hlubokých, vtipných i milých citátů
Citáty o lidech jsou skvělým způsobem, jak se podívat na lidskou povahu z různých úhlů pohledu. V článku se dozvíte různé druhy citátů o lidech.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: Kdy vzniká a rizika
Akrylamidy jsou chemická látka, která vzniká při vysokoteplotním zpracování potravin. Dozvíte se, co jsou akrylamidy a jak vzniká v potravinách.
-
Recept na kimči: Fermentovaný korejský pokrm plný vitamínů
Kimči recept je tradiční korejský pokrm, který se stává čím dál populárnější. Dozvíte se, jak připravit kimči i jak dlouho ho kvasit.
Markéta Soukalová je studentka architektury se zájmem o literaturu a umění. Ve svém volném čase ráda čte knihy a snaží se zdokonalovat ve svém vlastním psaní. Copywritingem se zabývá druhým rokem a psaní se stalo jejím koníčkem.