Závěsné květináče jsou skvělým způsobem, jak umístit do interiéru, na terasu či balkon barevné přírodní dekorace. Pokud se chcete pustit do vlastního projektu a vyrobit si závěsný květináč, tak přesně pro vás máme přichystáno 10 jednoduchých kroků, které vám pomohou vytvořit krásný a jedinečný domov pro vaše rostliny.
Jaký materiál potřebujete k výrobě vlastního závěsného květináče? A jaký typ květin do něj můžete vysázet? Čtěte dále a zjistěte, jaké kroky vás čekají a jaké rostliny jsou pro závěsné květináče nejvhodnější.
Obsah článku
Proč si vyrobit závěsný květináč?
Závěsné květináče přidávají do prostoru estetický prvek a vytvářejí zajímavý vizuální efekt. Jsou ideální pro ty, kteří mají omezený prostor. Můžete je pověsit na stěnu, okno nebo strop a využít tak volný prostor, který by jinak zůstal nevyužitý. Závěsné květináče mohou vytvořit krásný kaskádový efekt, kdy se květiny nebo rostliny snáší jedna pod druhou. Mohou též vytvořit ochranu před dětmi a zvířaty před jejich poškozením či pozřením. To je výhodné především v případě jedovatých rostlin.
Jak zavěsit květiny? A kam?
Nejprve si hlavně vyberte pevné a bezpečné místo k zavěšení květin. Závěsné květináče je totiž potřeba zavěsit na pevném povrchu, který je schopen unést jejich tíhu. Může to být například pevný háček na stropě, robustní závěsný systém na balkoně nebo speciální háčky na terasové zábradlí. Při výběru místa pro závěsné květináče je potřeba brát v úvahu i potřebu dostupnosti slunečního svitu.
Zjistěte, zdali vaše rostliny vyžadují přímé sluneční světlo nebo jsou vhodné pro stinnější prostředí. Dále zohledněte i mikroklima jako je například vítr či jiné podmínky počasí. Každá rostlina má totiž své specifické požadavky na péči a prostředí. Při výběru místa pro zavěšování květin tedy zohledněte jejich potřeby ohledně vlhkosti, teploty a světla.
Některé květiny mohou být vhodné pro venkovní prostředí, pro ně je tedy ideální závěsný květináč na balkon, zatímco jiným bude lépe v interiéru.
Jak si vyrobit závěsný květináč?
- Začněte obstaráním potřebných materiálů a nástrojů. K výrobě budete potřebovat kvalitní květináč, lanko nebo řetěz na zavěšení, vrták, háčky nebo karabinky, zeminu a pochopitelně i samotnou rostlinu.
- Zvýšenou pozornost věnujte výběru vhodného květináče. Měl by být dostatečně prostorný pro kořeny rostliny.
- Určete si, kam si budete chtít květináč zavěsit. K tomuto účelu můžete zvolit kupříkladu strop, pergolu nebo závěsný držák na zeď.
- Použijte vrtačku a háčky, držáky nebo karabinky připevněte na vybrané místo. Ujistěte se, že jsou dobře připevněny a zvládnou unést váhu květináče.
- Připravte květináč tím, že v něm v horní části provrtejte 3 až 5 otvorů a naplňte spodní část zeminou. Měla by být dostatečně hluboká, aby umožnila zdravý růst rostliny.
- Vložte rostlinu do květináče a obsypte ji zeminou kolem kořenů. Ujistěte se, že je opravdu pevně zasazená.
- Protáhněte lanka nebo řetězy předvrtanými dírami v květináči a pověste ho na připravené háčky nebo karabinky. Ujistěte se, že je dostatečně upevněný a stabilní.
- Upravte délku lanka nebo řetězu tak, aby květináč visel v požadované výšce.
- Pokud je potřeba, upravte jeho polohu a vyvážení.
- Zalévejte pravidelně vaši rostlinu a užívejte si váš nový závěsný květináč.
Co dát do závěsných květináčů?
Klasický výběr rostlin pro závěsné květináče představují surfínie, petúnie, begónie či kapradiny. Tyto rostliny totiž díky svému růstu vytvářejí efektní závěsy květů nebo listů linoucích se po květináči a zároveň mají krásné husté květenství. Skvělou volbou jsou i plazivé rostliny – mezi ně patří kupříkladu rostlina s názvem plamének nebo bršlice. Tyto rostliny mají plazivé stonky, které se krásně linou dolů, což dodává květináči elegantní a přírodní vzhled.
Skvělou volbou jsou i epifytické (šplhavé) kaktusy nebo některé druhy převislých a stromkových růží. Rovněž i některé další druhy sukulentů jsou vhodné pro závěsné květináče – zvládají totiž i suché podmínky. Některé byliny, jmenovitě zejména rozmarýn a pažitka, též mohou být umístěny do závěsných květináčů. Tyto byliny mají příjemnou vůni a jsou navíc praktické pro použití v kuchyni a můžete si díky nim vytvořit zavěšenou bylinkovou zahrádku.
-
Recept na nejlepší domácí Baileys – Zvládnete to taky!
Nejlepší domácí Baileys si můžete snadno připravit sami podle vašich představ. Domácí Baileys se hodí pro posezení s přáteli i jako dárek!
-
Úplněk prosinec 2024 a vliv na emoce: Jak poslední úplněk v roce
Úplněk prosinec 2024 přinese krásný pohled na noční oblohu. Dozvíte se, kdy je úplněk v prosinci a jaké jsou emoce během úplňku.
-
Citron, ocet a jedlá soda na vodní kámen – Levně a účinně
Citron, ocet a jedlá soda na vodní kámen představují skvělým pomocníkem v boji. Dozvíte se, jak tyto přírodní prostředky použít.
Iveta Soukalová pracuje jako webař a SEO specialista. Tvoří weby a stará se o jejich obsah a kvalitu. Miluje knihy a ráda procvičuje svoji slovní zásobu a znalosti psaním různých textů.