Rozchod mnohdy provází zlomené srdce a je pro spoustu lidí těžkým životním okamžikem, který dokáže způsobit velkou bolest a trápení. Ztráta milované osoby může vést k pocitům smutku, zoufalství a beznaděje – jde tedy o zatěžkávací zkoušku zejména pro psychiku.
Jak se ale s touto bolestí úspěšně vypořádat? Jak se postavit zpět na nohy a znovu začít žít plnohodnotný život? V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak si poradit s rozchodem a posunout se v životě zas někam dále.
Obsah článku
Zlomené srdce – co je vlastně zač?
Zlomené srdce je obrazné označení pro intenzivní emocionální stav, který vzniká jako reakce na ztrátu nebo odmítnutí důležité osoby, zejména v partnerském vztahu. Tento stav může přinášet pocity zoufalství, ztráty nadějí, smutku či osamělosti. U někoho se ale může projevovat kupříkladu i zvýšenou agresivitou.
Název „zlomené srdce“ vychází z toho, že tato emocionální reakce může být fyzicky vnímána jakožto bolest v oblasti hrudníku, kterou mnozí lidé popisují jako nepříjemný tlak. Tato fyzická reakce je důsledkem hormonálních změn, které se v těle vyskytují v důsledku stresu a napětí.
Nicméně tento stav není považován za oficiální diagnózu v mezinárodní klasifikaci nemocí a je obvykle diagnostikován jako depresivní stav nebo úzkostná porucha.
Jak se projevuje zlomené srdce?
Projevy se mohou u každého jednotlivce lišit, ale mezi nejčastější příznaky patří:
- silný smutek a beznaděj
- neschopnost soustředit se nebo přemýšlet
- nespavost nebo nadměrná únava
- změna chuti k jídlu
- zvýšená podrážděnost či agresivita
- ztráta zájmu o aktivity, které člověka obvykle těší
Jak bolí zlomené srdce?
Jak již bylo zmíněno, tak při zlomeném srdci se objevují bolestivé pocity (pocit těžkosti nebo tlaku v hrudníku). Je ale důležité mít na paměti, že tyto fyzické příznaky mohou být také projevem jiných zdravotních problémů, jako je například srdeční onemocnění, proto byste je rozhodně neměli podceňovat.
Co mám dělat když mám zlomené srdce?
Mít zlomené srdce může být velmi těžké a bolestivé, ale naštěstí existují možnosti, které lze podniknout, aby vám ulehčily od tohoto nepříjemného emocionálního stavu.
Dovolte si prožívat své emoce
Je důležité dovolit si prožívat své emoce, aniž byste je potlačovali nebo ignorovali. To vám pomůže vyjádřit své pocity a postupně se vyrovnat se ztrátou blízké osoby.
Hledejte podporu
Najděte podporu u rodiny, přátel nebo u odborného terapeuta, pokud cítíte, že se nedokážete se svou ztrátou vyrovnat sami.
Starejte se o sebe
Starání se o své tělo a mysl může pomoci zmírnit stres a zlepšit vaši náladu. Některé z nápadů, jak si dopřát trochu sebelásky, zahrnují třeba tělu prospěšnou fyzickou aktivitu, zdravou stravu, dostatek spánku či relaxaci.
Jak být šťastný po rozchodu?
Když se snažíte být šťastný po rozchodu, je důležité si uvědomit, že to může být složitý a dlouhý proces. Avšak výraznou měrou mohou pomoci kupříkladu tyto věci:
Najděte si nové zájmy
Hledání nových aktivit, které vás budou bavit, dokáže odvést vaši pozornost od ztracené osoby a dát vám nové příležitosti k tomu opět zažívat pocity radosti a naplnění.
Zapomeňte na minulost
Snažte se nezůstávat uvězněni v minulosti. Pokuste se přijmout novou situaci a soustřeďte se na to, co vám přináší štěstí v přítomnosti a co vás bude těšit dělat v budoucnosti.
Pracujte na sobě
Zkuste se zaměřit na svůj vlastní osobní růst a zlepšení. Pracování na vašich slabých stránkách a rozvíjení vašich silných stránek totiž může vést k většímu sebevědomí a pocitu osobního uspokojení, jež zmírní dopady zlomeného srdce.
Zlomené srdce citáty
Pro ulehčení situace vám na závěr přinášíme oblíbené citáty, které vám mohou pomoci na celou situaci získat nový pohled.
- „Zlomené srdce je jako zlomená váza – někdy může být opraveno, ale vždy na něm zůstanou stopy trhlin.“ (Washington Irving)
- „Nikdy se nezavírej do minulosti, otevři se pro budoucnost. Zlomené srdce vždy najde uzdravení, jen když se mu to dovolí.“ (neznámý autor)
- „Láska a bolest ze ztráty jsou neoddělitelně propojené. Nikdy nemůžeš milovat někoho hluboce, aniž bys riskoval zlomení svého srdce.“ (neznámý autor)
Iveta Soukalová pracuje jako webař a SEO specialista. Tvoří weby a stará se o jejich obsah a kvalitu. Miluje knihy a ráda procvičuje svoji slovní zásobu a znalosti psaním různých textů.